среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na plot i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na ogrodzenie z Winylu na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o regularnych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastikoweKonstancina-Jeziornego na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtę sztachetowa konstruuje się z kamieni różnorodnego układu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych kształtach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий