понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, lecz nierzadko służą i za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenia PVC buduje się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Wiele szyku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastykowe mogą być bardzo wysmukłe, chociaż należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий